Deník Natálie Tothové

Vyjmenovat si PŘEKÁŽKY, které si taháme Z DĚTSTVÍ a které OVLIVŇUJÍ KAŽDÝ DEN našeho života by stálo asi hodně času, ale pojďme si zmínit ty nejčastější a také ty nejzáludnější. Zároveň si k nim uvedeme podoby, v jakých se projevují v běžném životě.

* Nesmím vybočovat z řady, snažím se být nenápadný
~ Člověk ovládaný tímto programem se bude držet "podezřele" při zemi, protože vyrůstal v rodině, kde bylo hodně strachů. Předci mohli zažívat Strach z potrestání za něco, co udělali. Mohli pociťovat strach z odhalení nějaké nepravosti a následně mohli mít strach z vězení, ze soudu anebo strach z odnětí majetku, případně strach z odvezením do lágru. Tento program je tedy z rodu a předali nám ho předci. Tento vzorec se váže k minulosti, v přítomnosti už nemá žádné logické opodstatnění, přesto přežívá v podvědomí a řídí nové generace- zcela zbytečně...

* Musím vyhovět, abych byl přijatý, milovaný, oblíbený, oceněný
~ Člověk řízený tímto programem pochází z neutěšených rodinných poměrů, kde nikdo neplnil svou úlohu tak, jak by vlastně měl. Matka neměla na své dítě čas, neboť měla například psychické problémy anebo se realizovala v práci a na Mateřství neměla čas, energii nebo potřebnou zralost. Otec byl slabý, nefunkční anebo se utápěl v nějaké závislosti. Mohlo ale také dojít k rozvodu rodičů a tento vzorec si vypěstoval člověk/dítě, který se z rozvodu rodičů vnitřně ještě nesrovnal. Kdykoliv byl pak například u Táty, který si už zakládal novou rodinu, musel se dotyčný joo snažit, aby na sebe stáhl aspoň trochu tátovy pozornosti a zasloužil si aspoň trochu jeho lásky a času. Tito lidé mohli v dětství často slýchat takový ten klasický hloupý výrok- "Když budeš hodný, tak bude pohádka, lízátko, autíčko, výlet," atd...

* Nevěřím si
~ Ani tento člověk, s tímto programem, neměl snadné dětství. Mohl mít velmi kritickou a nespokojenou matky nebo otce, kteří nevědomě a soustavně svému dítěti snižovali sebevědomí, posuzovali ho, srovnávali a v domnění, že ho motivují, jej bohužel zablokovali ve vztahu k vnímání sebe sama a výzev, které život přináší. Tento člověk potřebuje velmi mnoho ujišťování, trpělivosti a laskavého přístupu, aby mohl tento program zlomit a osvobodit se z vlivu silných rodičů(nebo jednoho z nich)

* Nevěřím ženským/mužským
~ Také "příšerný" program, mimo jiné jsem jím trpěla také já sama. Tento program se "dědí" z rodiny. Jestliže tvůj otec nesnášel ženy, jelikož mu ublížili a on se celoživotně cítil být obětí nějaké "mrchy", pravděpodobně ty, jako syn budeš mít stejnou "opatrnost" vůči ženám v dospělosti. Jestliže měla tvá matka neblahou zkušenost z muži, neboťp byla svým tátou či nějakým partnerem ponižována, utlačována a manipulována, zřejmě budeš mít ty, jako dcera, touhu se těmto mužům postavit a rozdrtit je, než to oni udělají tobě. Tento program ti zničí všechny vztahy a nakonec zničí tebe. Musíš se s tím popasovat a program změnit.

* To si nemůžu dovolit
~ Tento program také pochází z rodiny a vznikl asi takto: Naši předci, stačí když to byli naši rodiče nebo jeden z nich, se cítil málo doceněný, měl pocit nedostatku a cítil se být "tím méně šťastným", takže musel vyjít s tím, co měl- často s málem. A povedlo se mu to jen za těch okolností, že se velmi velmi uskromnil. Dospěl k tomu, že bohatí jsou zhýralí a chudoba je ctností. Uvědomil si, že jestliže bude nakupovat jen to zboží se slevou anebo jen to levné ( sice méně kvalitní, ale vyhovující jeho poměrům) a na to, co by si přál anebo co by jej potěšilo už nezbývají finance. Snaží se pouze přežít a to mu jde, ale vnitřně je vysušený, vyprahlý a prázdný. Tento typ uvažování a nelásky vůči sám sobě má pak také vliv na charakter a zdraví dotyčného, takže za čas onemocní nemocemi, které jsou z překyselení organismu, například rakovina. Velmi jasným ukazatelem je však také "obyčejná" cukrovka a vysoký krevní tlak. Všechny tyto nemoci vznikají psychosomaticky a dají se uzdravit, případně jim předcházet, pouze uvědomělým přístupem k vlastnímu myšlení a postojům k životu.

* Co by si řekli ostatní
~ Tento program mívá hlubší kořeny, než se na první pohled může zdát. Někde na začátku byl nějaký Muž či Žena, kteří si velmi zakládali na dobrém jméně a na image. Svou hodnotu a důležitost odvozovali od toho, jak moc jsou okolím obdivováni a hodnoceni. Zde platí- "Nahoře huj, dole fuj." Na první pohled se snažila rodina vystupovat jako dokonalí a perfektní, například vždy perfektně nažehlení, umytí, načesaní, nejlepší známky ve škole, nejvíce diplomů a prestižní zaměstnání, vynikající výsledky ve sportu nebo v umění, však jakmile zaklaply dveře, stali se sami sebou a dále asi nebudu rozvádět, umíme si to představit Tato přetvářka však dotyčné stojí spoustu energie a neustále napětí v těle i v psychice, takže se pak jednoho dne dostaví vyhoření, kolaps, infarkt nebo mrtvice či embolie a hle, najednou je dotyčný donucen samotným Vesmírem začít pohlížet na sebe, své vztahy i na svět zcela jinýma očima. Poučí se anebo se nepoučí a zemře?

* Nesmím projevovat co cítím, aby se mi nesmáli
~ Tyto ustrašené uzlíčky nervů mezi lidmi potkávám nejčastěji. Často se jedná o lidi se silným egem, kteří byli kdysi poníženi (jako malí se počůrali a někdo dospělý to velmi zkritizoval, další příčina může být ve škole -někdo se jim smál, když stáli před tabulí, atd). Tato vzpomínka mohla být silná a pokořující, nebo ji tak sám dotyčný vnímal, tak se rozhodli se, že se už nikdy nesmí taková trapná situace opakovat, čímž se zablokuje na dalších mnoho let. Další výsměch a nebo kritika by pro dotyčného znamenalo vyřazení ze společnosti, neprávo vůbec žít...Ano, tak silně a hluboce to dotyčný může vnímat. Tam, kde by ostatní jedinci mávli rukou a šli dál, tam tento člověk se silným egem nesnese další "pokoření". Žije si tedy rádoby poklidně ve své ulitě a snaží se nezapojovat do normálního života ani do výzev, takže je s ním velmi těžké soužití, případně spolupráce v rámci zaměstnání. Tento typ lidí později začíná inklinovat k apatii a následně k alkoholu a sebevraždám. Proto je velmi důležité s tím včas pracovat, aby se tomu předešlo.

* Musím se zbavit peněz, aby mi je někdo nevzal
~ Jsme u programu, který se může jevit jako nezajímavý, ale dotýká se spousty lidí, kteří si stěžují na nedostatek financí, na neschopnost si něco ušetřit, něco si pořídit a zvelebit svůj šatník, domácnost a tak. Tito lidé hned, jakmile dostanou peníze, je za něco vydají. Buď je jen nešikovně investují nebo je ihned předají bance na poplatky - nájem, pojištění, inkaso, telefon, daně,... Kdy tento frustrující program o nedostatku vznikl? Klidně mohl vzniknout někde dávno, ve tvé rodové linii, kde například tvůj rod přišel o majetek následkem politických změn, reforem, atd. Nejčastěji však tento program vznikl v období dospívání. Vydělal sis své první peníze na brigádě a než se naděješ, seberou ti je rodiče, protože přijdou s argumentem, že by ses měl podílet na chodu domácnosti. Což mají bohužel pravdu, jenže na první výplatu by už z principu rodiče sahat dítěti neměli, neboť tím vypěstují svému dítěti strach o peníze, které raději nějak utratí sám, než aby mu je opět někdo jiný sebral!

* Nemám hodnotu, nejsem důležitý
~ Program trpitele a oběti je velice nebezpečný a demotivující postoj člověka, který přežívá v lidech už tisíce let a je velmi silně obsažen v kolektivním vědomí. Lidé, kteří uvěřili, že nemají hodnotu a nejsou důležití jsou lidé nejvíce vzdálení své Duši a Bohu. Jejich život je pak opravdu plný bahna a utrpení. Takto se v tomto mohou plácat neuvěřitelně dlouho, přitom jen stačí si tento program uvědomit a přestat ho žít, fungovat nově- jinak. Čím déle je člověk v této "podřízené" roli a hraje hru na Chudáčka, tím hrubší ej jeho energie, tím větší závislost na cizí energii má a tím silněji manipuluje se svým okolím...toto vše posiluje jeho malé já- jeho Ego. S těmito lidmi je velmi náročné pracovat, neboť i kdybyste jim "snesli modré z nebe", odvrátí se od něj a budou fňukat dál. Těmto lidem se musí stát opravdu náročné situace a musejí si projít opravdu těžkými věcmi, aby pochopili, co jim tento program a postoj přináší za muka a pak se rozhodli, zda to ještě chtějí, či už to pustí a začnou žít a využívat nástroje, které se nabízejí...

Tolik k nejčastějším programům, které ovládají společnost a nyní se nabízí otázka, co s tím? Pokud si položíš tuto otázku, tak jsi mne potěšil, protože s touto otázkou přichází touha převzít odpovědnost za svůj život a překročit svůj stín. Čím více odpovědný člověk je, tím více lehkosti a blaženosti může sklízet.

© 2016-2021 Deník Natálie Tothové

webdesign: 3wD webdesign

FaceBook YouTube spokojena.zena@gmail.com